niedziela, 3 czerwca 2012

Skandia Maraton w Gdańsku !


Największe rowerowe święto Trójmiasta pozostawiło po sobie wspaniałe wrażenia. Czwarta tegoroczna edycja ogólnopolskiej serii zawodów Skandia Maraton Lang Team zawitała do Gdańska. Impreza odbywała się na terenie rodzimego TPK, arenie treningów reprezentantów naszego regionu. Tym razem Puchar Polski w Gdańsku padł łupem reprezentanta CCC Polsat Polkowice Dariusza Batka. Faworyt publiczności Bartosz Banach zajął drugą lokatę, a podium uzupełnił jego kolega z drużyny HP-Sferis Wojciech Halejdak.
Trójmiejscy amatorzy kolarstwa górskiego jak co roku rywalizowali w jednej z największych serii zawodów właśnie na swoim terenie. Zawodnicy ścigali się w obszarze pomiędzy Oliwą, Niedźwiednikiem i obwodnicą. Rowerzyści na dystansach Mini, Medio i Grand Fondo mieli do pokonania odpowiednio jedną, dwie lub trzy 33 kilometrowe rundy (mapa zmieniona w ostatniej chwili).
Trasa wytyczona po TPK była oceniana jako trudna i interwałowa. Jedna runda posiadała aż 562 m przewyższeń, co stawia TPK pod względem MTB na poziomie Karpat. Mimo uprzednio padającego deszczu dominowała sucha i twarda nawierzchnia, miejscami piach. Pętla obfitowała w podjazdy o różnym stopniu nachylenia oraz krótkie lecz strome i kręte zjazdy. Pomimo otwartego charakteru zawodów dedykowanych szerokiemu gronu zapaleńców, niektóre odcinki były niebezpieczne. Rodzimy park krajobrazowy oferuje wyjątkowo ciekawe i malownicze szlaki. Jak powiedziała zwyciężczyni Pucharu Polski Skandia Maraton Lang Team Magdalena Sadłecka trasa ciężka interwałowa, ale fajna. Dawno nie jechałam tyle godzin w terenie. Każdy kto przejedzie taki dystans jest wielki.
Wyniki pierwszych trójek na poszczególnych dystansach:
Dystans Mini, 33 km: (wystartowało 385 zawodników)
1)      Małecki Kamil (M-1), MLKS Baszta Bytów - czas 1:15:24
2)      Płotka Mirosław (M-1), MKS Baszta Bytów - czas 1:19:03
3)      Lipiński Tomasz (M-2), Piast Słupsk - czas 1:20:37
...
137) Świeca Adam (M-2), Przymorze MTB Team Trójmiasto - czas 1:48:19
...
230) Jastrzębski Marcin (M-3), Przymorze MTB Team Trójmiasto - czas 2:01:59
...
385) czas 4:32:04

Dystans Medio, 66 km: (wystartowało 262 zawodników)
1)      Kozak Mariusz (M-2), MTB Team RMF FM Adrenaline Mountain Dew - czas 2:25:18
2)      Miazga Artur (M-2), BSA Pro Tour - czas 2:27:00
3)      Ziułek Michał (M-2), BSA Pro Tour - czas 2:27:06
...
89) Habaj Piotr (M-3), Przymorze MTB Team Trójmiasto - czas3:11:27
...
217) Kamińska Marta (K-3), Przymorze MTB Team Trójmiasto - czas 3:52:55
...
262) czas 5:06:56
Dystans Grand Fondo, 99 km: (wystartowało ~90 zawodników)
1)      Batek Dariusz, CCC Polsat Polkowice
2)      Banach Bartosz, HP-Sferis
3)      Halejdak Wojciech, HP-Sferis
Medalista olimpijski Czesław Lang od lat wspiera i promuje kolarstwo w Polsce. Również dzisiaj w parku zawodów aktywnie wspierał konferansjera. Poza trójmiejską śmietanką kolarzy pojawili się Iwona Guzowska i Krzysztof Diablo Włodarczyk, którzy również włączyli się do startu na dystansie Mini.
Przed zawodnikami wystąpiła krótka parada rodzinna – jeden z wielu pozytywnych elementów imprezy. W parku zawodów rozstawiono wiele stoisk promujących firmy mniej lub bardziej związane z kolarstwem górskim. Shimano zaoferowało darmowy przegląd rowerów, eksperci z Vitarade doradzali w kwestii wyżywienia, a główny sponsor – Skandia jak zwykle przygotowuje konkurs w grze Cash flow. Osoby towarzyszące kolarzom mogły spędzić miło czas w restauracji Niebo w gębie lub częstując się Nutellą. Na tysiące uczestników imprezy czekał również symulator Formuły 1 i stoisko HP-Sferis, gdzie organizowano konkurs z nagrodami na najmocniejszego zawodnika na trenażerze z elektronicznym pomiarem osiągów. Po dekoracji zawodników odbyło się losowanie wartościowych nagród w formie tomboli.
Poziom rywalizacji i oprawa zawodów spowodowały, że trójmiejscy kolarze mogli poczuć atmosferę wielkiego kolarskiego święta. Oto najlepsi sportowcy i kluby kolarskie zjechały z całej Polski by rywalizować u nas, w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Cieszymy się, że również w ten sposób promowana jest okolica naszej aglomeracji. Najbliższy maraton z cyklu Skandii odbędzie się w pobliskim Bytowie za 7 tygodni.
Do najbliższych i wszystkich następnych zawodów nasze rowery będzie przygotowywał serwis Cyklo, który został naszym partnerem technicznym. Cyklo jest bezpośrednim importerem rowerów Canondale, Centurion i Konig. Jest to też profesjonalny serwis rowerowy. Odwiedź ulicę Wójta Radtkego 49A w Gdyni lub ulicę Kowalską 6 w Kościerzynie

tekst Adam Świeca
galeria Przymorze MTB Team Trójmiast
relacja ukazała się także na trójmiasto.pl