niedziela, 22 kwietnia 2012

Pierwsze w tym roku zawody Bike Tour w Trójmieście


W ostatnią sobotę 21 kwietnia odbyły się pierwsze, tegoroczne, trójmiejskie zawody z gatunku „XC”. Pierwsza edycja Bike Tour 2012, organizowanego przez MOSiR Gdańsk miała miejsce w okolicy Matemblewa. Areną zmagań zawodników był jak zwykle rodzimy Trójmiejski Park Krajobrazowy. Trasa została wytyczona w sposób znany z poprzednich lat. Ekipa Przymorza MTB stawiła się w następującym składzie:
Marta Kamińska (30-35lat - zwycięstwo), Piotr Habaj (kat. 30-35lat) oraz Igor Bereza (kat. Elita).


Niestety od samego rana aura nie zachwycała. Powtórzył się stan pogody z zawodów w Murowanej Goślinie w zeszłym tygodniu. Tym razem znaczne opady deszczu stworzyły jeszcze bardziej wymagające warunki. Pętla wytyczona na Bike Tour jest już trudna w suchym środowisku, a w błocie i deszczu poziom trudności zwiększył się kilku krotnie. To jest jednak jeden z punktów kochanych przez zawodników zaangażowanych w Cross Country.
Do wyścigu stawiło się 214 zawodników. Należy zwrócić uwagę na obecność Igora Tracza, znanego zawodnika „BikeJoringu”. Impreza jak widać przyciągnęła poważnych zawodników jak i amatorów, głównie z rejonu Trójmiasta. Jako że Bike Tour organizowany jest przez MOSiR, udział był darmowy. Należy pochwalić organizatora za dodatkowe atrakcje. Każdy z uczestników mógł wziąć udział w losowaniu czterech tabletów. Zawodnicy zostali podzieleni tradycyjnie wg kategorii wiekowej i płci. Momenty startu zawodników zostały rozciągnięte w czasie. Niestety oznaczało to, że warunki pogodowe nie były równie niekorzystne dla wszystkich.
Kategoria Masters mężczyzn starowała bodaj przy najmocniejszych opadach, co wywołało znaczne utrudnienia na trasie. Już pierwszy podjazd zatrzymał sporą grupę zawodników. Przy starcie Elity ten fragment wyglądał bardzo podobnie. Bardzo wiele osób pchało jednoślady, nie mogąc poradzić sobie z brakiem przyczepności. Natomiast najwięcej sił traciło się podprowadzając rower pod największy podjazd na trasie, gdzie nachylenie sięga ok. 25%. Próbowano różnych strategii. W wielu przypadkach siły i zaangażowanie pozwalały jedynie na podjazd do połowy, z wykorzystaniem rozpędu.
Wzniesienia i cała trasa pokryta błotem znacząco dała się we znaki wszystkim bez wyjątku. W tych warunkach trasa była bardzo wymagająca, miejscami dość niebezpieczna, szczególnie na zjazdach Nie obyło się bez kilku kraks i upadków.
*Następna i zarazem ostatnia edycja „Bike Toura” w tym roku zaplanowana jest na 06.10.2012 w Gdańsku Oliwie przy ul. Czyżewskiego.
Nasza ocena imprezy:
Plusy:
-          Darmowy Start
-          Pięknie dobrana trasa oraz miejsce odbywających się zawodów
-          Wymagająca Trasa
-          Losowanie nagród
Minusy:
-          Brak chipów
-          Brak posiłku regeneracyjnego

pełne wyniki tutaj
zdjęcia Piotr Habaj
tekst Piotr Habaj, Adam Świeca